top of page

Gasnące świeczki

Doświadczenie wykonane przez Bartka Olichwiera z klasy 5b


Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne było:

- 6 świeczek tealight

- soda oczyszczona

- ocet

- Talerzyk

- przezroczysty pojemnik

- zapalniczka

- 3 szklanki

- łyżka


Wykonanie:

Eksperyment cz. 1 Zapaloną świeczkę umieścić w szklance. Do drugiej szklanki wsypać łyżkę sody, zalać ją dwiema łyżkami octu i szybko przekryć kolejną szklanką. Kiedy skończyła się gwałtowna reakcja sody z octem zdjąć górną szklankę, a szklankę dolną pochylić nad szklanką z zapaloną świeczką.





Obserwacja cz. 1

Świeczka zgasła, ponieważ wytworzony z sody i octu zimny dwutlenek węgla wylał się na nią i wyparł tlen potrzebny do palenia się świeczki.


Eksperyment cz. 2 Na talerzyku ustawić trzy kolumny o różnych wysokościach zbudowane ze świeczek tealight. Świeczki zapalić, a następnie przykryć je przezroczystym pojemnikiem.



Obserwacja cz. 2

Po chwili świeczki zaczęły gasnąć. Gasły od najwyższej do najniższej kolumny. Działo się tak ponieważ wytwarzany przez świeczki ciepły dwutlenek węgla jest lżejszy od tlenu, przez co gromadził się na górze kopuły i powoli spadał na dół zastępując spalony tlen.




Eksperyment cz. 3 Na talerzyku ponownie ustawić trzy kolumny o różnych wysokościach zbudowane ze świeczek tealight. Wokół świeczek rozsypać łyżkę sody oczyszczonej. Świeczki zapalić. Następnie na sodę wylać dwie łyżki octu i szybko przykryć przezroczystą miską.



Obserwacja cz. 3

Po chwili świeczki zaczęły gasnąć. Gasły od najniższej do najwyższej kolumny. Działo się tak ponieważ zimny dwutlenek węgla wytworzony w reakcji sody z octem wytwarzał się dużo szybciej, niż ciepły dwutlenek węgla powstający w wyniku spalania. Ponieważ zimny dwutlenek węgla znajdował się na dole kopuły, świeczki gasły od dołu.




Wnioski:

Dwutlenek węgla nie podtrzymuje palenia.

Dwutlenek węgla powstający w wyniku reakcji chemicznej sody z octem jest zimny i pozostaje na spodzie naczynia.

Dwutlenek węgla powstający w wyniku spalania wytwarzał się wolniej i unosił się.

Ciepłe gazy unoszą się, zimne opadają.

Pytanie dodatkowe:

Co można by zmienić w wykonaniu eksperymentu cz. 3, aby najpóźniej zgasła świeczka środkowa?

Aby najpóźniej zgasła świeczka środkowa, należy zrównoważyć ilość dwutlenku węgla zimnego i ciepłego. Udało mi się to dzięki zmniejszeniu o połowę ilości sody i octu użytych w eksperymencie cz.3.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Osmoza

bottom of page